Istraživanje EPuS “Srbija i EU – Predrasude i stavovi”

U okviru projekta “Evropski putokazi” koji realizuje Evropski pokret u Srbiji u saradnji sa Građanskim Forumom iz Novog Pazara, Evropskim pokretom u Valjevu i Mrežom za ruralni razvoj Srbije iz Kraljeva, uz podršku Evropske unije, sprovedeno je istraživanje koje nudi važne uvide u stavove građana Zapadne Srbije i Šumadije o evropskim integracijama.

Podaci pokazuju jasnu podelu među generacijama, gde stariji građani češće podržavaju priključenje EU, dok mlađa populacija izražava veći skepticizam.

Stariji građani za, mlađi protiv – Ko podržava evropske integracije?

Podaci istraživanja otkrivaju da je najveća podrška EU integracijama izražena među starijim građanima, posebno onima u starosnoj grupi od 46 do 60 godina, gde čak 62,8% ispitanika podržava nastavak procesa evropskih integracija. U kontrastu s tim, mlađi građani, posebno oni do 24 godine, pokazuju veću neodlučnost i nesigurnost prema EU, pri čemu 35,4% nije sigurno u svoje stavove o ovom procesu. Takođe, istraživanje pokazuje da roditelji i obrazovaniji građani iz urbanih sredina snažnije podržavaju priključenje Srbije EU.

EU kao simbol ekonomskog prosperiteta

Podrška evropskim integracijama često se veže za ekonomske koristi koje bi Srbija mogla ostvariti kroz pridruživanje EU. Više od polovine građana Zapadne Srbije i Šumadije veruje da bi članstvo u EU unapredilo ekonomski razvoj zemlje, a čak tri četvrtine građana upoznato je s postojanjem fondova EU koji su već doneli pozitivne rezultate. Stanovnici ovog regiona smatraju da bi najveće koristi od članstva Srbije u EU imali mladi, studenti, osobe sa invaliditetom, preduzetnici i poljoprivrednici.

Očekivanja od EU: Manje korupcije i odgovornija vlast

Podrška EU integracijama povezuje se i sa očekivanjima da će članstvo pozitivno uticati na rad lokalnih vlasti, kroz smanjenje korupcije i odgovornije obavljanje poslova. Skoro 50% ispitanika veruje da bi priključenje EU ojačalo transparentnost lokalne vlasti i otvorilo prostor za uvažavanje građanskih inicijativa.

Mladi žele vođu, ne Evropu 

76% mladih iz ovog regiona nije imalo priliku da učestvuje u EU programima, a oni najmanje od svih mladih u Srbiji izražavaju želju za članstvom u EU. Zabrinjavajući podatak pokazuje da se čak 66% mladih opredeljuje za model jakog vođe, preferirajući ga u odnosu na demokratske procese.

Rezultati ovog istraživanja pružaju važne uvide u stavove građana Zapadne Srbije i Šumadije i služe kao osnova za dalji rad i unapređenje komunikacije o evropskim integracijama, s posebnim fokusom na mlade i njihove vrednosti.

Istraživanje je dostupno na ovom linku:

https://www.emins.org/product/istrazivanje-epus-srbija-i-eu-predrasude-i-stavovi/

Last updated: 17. Januar 2025. 13:06